כמה אני יכול לחסוך מקולט אנרגיה אחד?
אנחנו נדאג שפרטייך יועברו בצורה חסויה אל יועץ מקצועי בתחום המשכנתא, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
שם מלא: טלפון: דוא"ל:
מגורים מיקום סוג המשטח:
גודל: סוג הלקוח: התר בנייה:
* אנא הכנס\י שם מלא * אנא מלא\י קידומת * אנא מלא\י טלפון * אנא מלא\י טלפון תקין * אנא מלא\י כתובת מייל תקינה * בחר\י אזור מגורים * בחר\י האם בבעלותך נכס * בחר\י את גודל המשטח שלך * בחר\י את סוג המשטח שלך * בחר\י את סוג הלקוח * בחר\י האם קיים היתר בניה * אנא תקן\י את מספר הטלפון שלך
* פרטיך יישארו חסויים ולא ישמשו את solarenergyil.co.il להפצת מידע פרסומי כלשהו.

אנרגיה סולארית --> מאמרים --> מהי אנרגיה סולארית --> שאלות ותשובות על אנרגיה סולארית

שאלות ותשובות על אנרגיה סולארית

תפריט מאמר

מה היא אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית היא אנרגיה שהמקור שלה הוא קרינת השמש. יש לציין שמרחק השמש מכדור הארץ 150 מיליון ק"מ!

מדוע נקראת אנרגיה סולארית אנרגיה חלופית?

אנרגיה קובנציונאלית, בשונה מאנרגיה סולארית, מופקת ממקורות שמתכלים, כמו מחצבים של נפט, פחם, גז טבעי. שימוש באחד מהם פשוט מכלה את המלאי הקיים בכדור הארץ. לעומתם, הפקת אנרגיה סולארית, כמו גם אנרגית רוח ואנרגיה הידרואלקטרית (אנרגיה זרימת מים) אינה גורעת מהמשאבים ואינה מכלה אותם. אנרגיות רוח ומים- גם הן, בעצם, סוגים של אנרגיה סולארית.

האם אנרגיה סולארית היא גם אנרגיה ירוקה?

אנרגיה סולארית הינה גם אנרגיה חלופית וגם אנרגיה ירוקה, בהיותה לא מזהמת את האטמוספירה. בתהליך הפקת האנרגיה הסולארית שום גזים רעילים לא משתחררים החוצה ושם פסולת לא נשארת.

מה המטרות של יצירת אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית מופקת לשתי מטרות: מטרה אחת- ייצור חום.  אנרגיה זו נקראת אנרגיה סולארית תרמית, או אנרגיה תרמו-סולארית. מטרה אחרת- ייצור חשמל. אנרגיה זו נקראת אנרגיה סולארית פוטו חשמלית או אנרגיה פוטו וולטאית.

אילו שימושים יש לאנרגיה סולארית תרמית?

חימום מים באמצעות דודי שמש הוא דוגמה אחת לאנרגיה סולארית תרמית. החימום נעשה באמצעות קולטי שמש שתפקידם לבצע המרה של אנרגית האור, אור השמש, לחום, לאנרגיה סולארית תרמית. הקולטים פונים בדרך כלל לכיוון דרום, הכיוון המרבי בארץ לקליטת האור, ובזווית 30 מעלות . כמובן, מתקנים שעוקבים אחר תנועת השמש יגבירו את יכולת הניצול של קולטי השמש ביצירת אנרגיה סולארית תרמית.
שימושים נוספים לאנרגיה סולארית תרמית הם הפקת מלחים בבריכות אידוי, ייבוש כביסה ותחנות כוח תרמו סולאריות. אנרגית האור מן השמש הופכת לחום, מה שמסייע בהפקת קיטור. זה מניע טורבינה ונוצר חשמל.

אילו שימושים יש לאנרגיה סולארית פוטו-חשמלית

התאים הפוטו-וולטאיים הם האחראים להפקת החשמל מן השמש. מדובר בתאים, שבדרך כלל עשויים חומרים שנקראים חצי מוליכים, והידוע בהם הוא הסיליקון. קרני השמש שנבלעים בחומר גורמים ליצירת מתח חשמלי, שהופך בסופו של דבר לזרם חשמלי, קרי, לאנרגיה סולארית פוטו- חשמלית. כאשר אור השמש אינו זמין, כגון בלילה, נוצרת בעיה של הפסקה באספקת החשמל. לכן משתמשים גם במערכת גיבוי, כגון סוללות נטענות שמתמלאות ע"י תאים פוטו-חשמליים.

תאי שמש כאלה נמצאים בכבישים, בטרמפיאדות ובמקומות מבודדים בהם יש צורך בתאורה. תאורה זו מופקת באנרגיה סולארית פוטו-חשמלית. גם מערכות קטנות צורכות חשמל, כגון מחשבונים, משתמשות בתאי שמש. במקרה זה עוצמת החשמל הנדרשת נמוכה.

כיצד מנוצלת האנרגיה הסולארית בישראל?

הניצול השכיח של אנרגיה סולארית בישראל תרמית הוא חימום מים ע"י דודי שמש. היו מספר הכרזות על הקמת תחנות כוח סולאריות, אך הן עדיין לא הגיעו לידי ביצוע, למרות הפוטנציאל העצום בארץ שטופת שמש.
חברת החשמל מעודדת בשנים האחרונות התקנת תאים פוטו וולטאיים להפקת חשמל לתצרוכת ביתית ואף הכריזה שתקנה חשמל עודף שיווצר בתעריף כדאי. לדוגמה, בכליל, ישוב הקהילתי בגליל, המוגדר כישוב אקולוגי,  מפיקים אנרגיה סולארית, מייצרים חשמל ע"י התאים הפוטו וולטאיים.

מה החשיבות של הפקת אנרגיה סולארית מבחינה סביבתית?

כל מדינה שואפת להיות עצמאית מבחינת מקורות האנרגיה, ואנרגיה סולארית עשויה לסייע לאי תלות בהפקת חשמל. עם החיזוי העתידי להידלדלות המקור השכיח- הנפט, ועם התנודות בעלויות הנפט, הופך פיתוח האנרגיה הסולארית גם לכדאי בטווח הרחוק. כמו כן, אנרגיה סולארית אינה מדלדלת את משאבי הגלובוס.

אהבת את המאמר? שתף את חבריך!

Twitter Facebook Facebook

חזרה לעמוד מאמרים

שאלות ותשובות על אנרגיה סולארית